חיפוש

?אז מה זה בכלל טרואר

׳טרואר׳ ממילות הבאזז הגדולות בימינו הנו מושג צרפתי המגיע מ- Terra הלטינית ואשר בהיעדר תחליף אומץ בשפות האחרות. הגם שהקשר הלשוני הוא לאדמה, המובן הנו רחב יותר, שכן הוא מגדיר את כל מרכיבי בית גידול הגפן; גיאולוגיה, אקלים, מים, קרינת השמש, ועד לאדם. לכן ניתן לומר שהטרואר הנו "תבנית נוף מולדת" של היין ואם הצלחנו להדגיש אותו, הרי שזכינו ליצור יין ייחודי ובלתי ניתן לחיקוי.

אין טרואר שהנו באופן מוחלט טוב, גם הגינה האחורית בביתכם הנה טרואר, אבל אולי כזה שמתאים הכי למגרש כדורסל. בעולם היין המטרה להגיע ל"חתונה מוצלחת" בין התנאים הטבעיים; הקרקע, האקלים, וזן הענבים שנבחר על ידי האדם. לכן אנו אומרים שליין ארבעה אבות - קרקע, שנה, זן ענבים ואדם.


הסופרת הצרפתיה קולט כתבה ״יחיד בעולם הצומח, היין מעניק לאדם את היכולת לטעום את טעמה האמיתי של האדמה״. ואכן, כל מי שטעם פעם שאבלי מכיר בעל פה את טעם אדמת הצדפות הייחודית של הכפר.

אין הבדל טכני בין עשיית ׳יין תעשייתי׳ סטנדרטי, לבין יצירת ׳יין טרואר׳ ייחודי. ההבדל הנו בתכלית. בראשון ישאף היינן להדגיש את הטעם הטיפוסי של הזן ולעשות יין ״טעים״ העונה לציפיות הצרכנים, בעוד היינן השני ישאף להדגיש דווקא את האופי הייחודי של המקום בו מצוי הכרם.


אחד מגדולי הייננים של קליפורניה, רנדל גראהם כתב פעם: “על מנת לבטא במלואו את הטרואר, על היינן ללמוד לרסן את האגו שלו, בהשאירו בטוב טעם את חתימתו בפינת היצירה ולא בגסות במרכזה״.

אבל יש כנראה מקום לשני המוצרים בשוק, כי יש קהל שפתוח לגלות טעמים חדשים וייחודיים ויש אשר מבקש את הישן והצפוי. ישנם אנשים הרוצים להיות שייכים ואחרים המחפשים ייחודיות. כך שטוב שיש גם יינות ׳טעימים׳ ׳לפי הספר׳, וגם יינות שכותבים ספר חדש.


אותו רנדל גראהם כתב את אחד הווידויים היפים על הפעם הראשונה בו גילה ׳יין טרואר׳:

“פתאום בטעימה נפלתי תחת קסמו של יין אחד, לא רק שהיה בו משהו אחר, מימד נוסף מעל לכל היינות האחרים שהיו שם, נראה היה שהוא בכלל נכתב בשפה אחרת, כאילו בא מכוכב אחר… היינות האחרים נוצותיהם כאילו הזדרזו להתיפייף ולמצוא חן באורח מיידי, אך הוא, באותה המידה בה גרם לנו את אותה הנאה מופלאה מאיכויותיו, נראה היה שלא נעשה על מנת למצוא חן כלל וכלל, תחושתי הייתה כתחושת ההשתאות שבעמידה אל מול הר או אל מול הטבע בגדולתו".

זהו אולי בעצם ההבדל בין יינות טובים ליינות גדולים, בין יינות טעימים לבין יינות ייחודים. לחיים!22 צפיות0 תגובות