חיפוש

יין, מלחמה ושלום


אמנם היין מסמל יותר מכל את ימי השלום והרוגע אך בואו נבחן גם כמה נקודת ממשק של יין עם

עיתות מלחמה.

I

נפוליאון היה בין המצביאים ואנשי הצבא הגדולים בהיסטוריה אך גם חובב שמפניה גדול. הוא טבע את אחד המשפטים המבריקים לגבי יין בכלל ושמפניה בפרט. ״אני לא יכול לחיות בלי שמפניה, בנצחונות אני ראוי לה, בתבוסות אני זקוק לה״.


II

היין המפורסם ביותר בהקשר הזה הוא מוטון רוטשילד מבציר 1945 המסמל את סיום מלחמת העולם.

וכך על התווית הופיע איור של האות V של הניצחון כפי היה עושה והיין הנו ממש אקורד מופלא המסמל את התקווה שאחרי המלחמה.

רצה הגורל וגם הבציר היה באיכות יוצאת דופן כך שהבקבוק הפך זה לאייקון כפול, הן של איכות והן של סמל ומחירו מרקיע שחקים.

בניגוד גמור לשנת 45, היוו שנות המלחמה נקודת שפל כפולה, הן מבחינה מדינית והן מבחינת איכות היינות. בשנים קשות אלו הטיפול בכרמים היה קשה והמצב הכלכלי לא איפשר נטילת סיכונים והקפדה רגילה בעשיית יין ובין 1938 ל-1945 אין ולו בציר אחד איכותי בבורדו.

שלא במפתיע, שלושת הבצירים המהוללים של מרכז המאה הינם כולם בשנים שאחרי המלחמה בצירים 45, 47 ו-49.


III

בציר 2006 בישראל כונה ״בציר הקטיושות״ שכן בימי מלחמת לבנון השניה נפלו טילים לכרמים רבים באצבע הגליל. פגשתי כבר אנשים שטענו שהם מרגישים ריח של אבק שריפה ביין, אבל בינינו לרוב האנשים, כמוכם וכמוני נראה שזה יותר השלכה ודימיון מפותח מאשר באמת דבר הקשור להדי הנפילות בכרמים. אבל כשמיכה, היינן של יקבי הרי הגליל אמר שיצא להם השנה ״יין פיצוץ״ תודו שזה מקבל משמעות אירונית משהו.


IV

בתערוכת וינקספו בבורדו הייתי נוהג שנים לבקר את הביתן של יינות לבנון, זה סיקרן אותי בגין הקירבה הגיאוגרפית, אך גם בגלל שככלות הכל בין חובבי יין יש הרבה יותר פתיחות אנושית ופחות יריבות. ואכן עם השנים נתפתחה ידידות מקסימה עם כמה ייננים לבנוניים, נוצרים מרונים על פי רוב. אך זכור לי רגע שבו כמעט ונהיה פיל בחדר. כשדיברנו על השנים הגדולות בלבנון ובתום לב שאלתי אם גם אצלם בציר 82 היה גדול כמו בבורדו ופתאום הבנתי שלטובת הידידות מוטב שלא להתעכב על הנסיבות של הבציר הספציפי הזה.


אך יין כפי שאמרנו מסמל יותר את השלום והביטוי ״איש תחת גפנו ותחת תאנתו״ מבטא יותר מכל את הרוגע של עיתות שלום כאשר הדאגות בצד ואיש יושב לצד גפן או עם כוס יין ביד. אז בנימה אופטימית זו שיין ימשיך להיות סמל לפלורליזם, להנאה מן הדברים הקטנים ולשלווה של עיתות שלום שתגענה במהרה.

70 צפיות0 תגובות