חיפוש

?ספרינטר או רץ למרחקים ארוכים

מי ספורטאי גדול יותר יוסיין בולט, שיאן העולם ב-100 ו-200 מטר או דניס קימוטו, שיאן העולם בריצת מרתון, המתקרב להיות האדם הראשון בעולם היורד מטווח השעתיים ל-42 הקילומטרים המיתולוגיים.

האם בכלל ניתן להשוות בין ספורטאי המצטיין במרחקים קצרים לבין אחר אשר להיפך, שיא כוחו הנו במקצים ארוכים?

קימוטו לעולם לא ינצח את בולט במקצה קצר, אך מאידך, בריצה ארוכה כשלבולט כבר ייגמר האוויר, ריאותיו של קימוטו יהיו חסונים דיים בכדי לגמוא את יתרת הקילומטרים ולהשאיר לבולט רק אוויר.כך שהשוואה כזו הנה די עקרה, שכן כיצד נשווה תפוחים עם תפוזים, ספרינטרים עם רצי ג׳וגינג?

גם בעולם היין נופלים לעתים בפח העקר הזה. ״איזה יין יותר טוב, זה שכעת מקסים ומוכן לשתיה או שמא יין שהינו עדיין טאני וסגור, אך אם יתיישן לאורך שנים יפגין או אז את שיא תפארתו?

האם עדיף פינו נואר על ברולו? האם עדיף קרוז הרמיטאז׳ על הרמיטאז׳? או האם עדיף מרלו קליפורני רך על בורדו משנה גדולה.

בדיוק כפי שבין הספורטאים כך גם ביין, תלוי מהי האסטרטגיה שלכם? אם אתם מחפשים לשתות יין בשנה הקרובה, ייתכן ואתם טועים בבואכם לקנות את היינות היקרים ועטורי הפרסים. ייתכן ודווקא יין עשוי כהלכה, פירותי ורענן יעניק לכם מידת הנאה מרובה יותר מאשר יין אשר בקושי נפרמו כבליו, וכולו עוד בתרדמת השקטה הנדרשת ליין גדול על מנת שבבוא העת ייצא ממחבואו מורכב, מרובה גוונים ובשלום עם עצמו.


לפעמים אני מביט בתימהון כמה אנשים צורכים כיום יינות בורדו, ברולו, הרמיטאז׳ או אפילו יינות דגל ישראלים מורכבים בשנים הראשונות לחייהם, למרות שבדרך כלל אין הם מעניקים יותר מכדי 20% ממה שיוכלו לתת כמקץ עשור.


יינות גדולים נמדדים כמו אצנים למרחקים ארוכים. לא יעזור, אם זהו יין שנבנה לאיטו על פני שנים לא יעזרו לו פעולות הזירוז שלכם, לא חידרור ולא אפידורל, היין פשוט בתהליך והוא יהיה מוכן רק כשיבוא לפרקו. זה יהיה בדיוק כאילו ביקשתם מדניס קימוטו לרוץ לכם פתאום 100 מטר.

אז מה בינתיים? יינות עדינים מטרוארים קלים יהוו לכם בני לוויה נהדרים עד אשר יגיע לגמילתו היין המשובח שקניתם המגיע מטרואר גדול ואשר הוד והדר עוד יהיו בו אבל רק בהינתן לו הזמן הנדרש להגיע לאיזון. על כן חישבו אסטרטגית. יינות גדולים שימרו במרתף, או קנו יינות בוגרים המוכנים לשתיה. ובינתיים שתו יינות אחרים, קלילים יותר, ובעיקר יקרים הרבה פחות.

14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול