חיפוש

על חשיבות הטמפרטורה


על מנת שנוכל ליהנות ממלוא איכויות היין ולעמוד על האיזון של מרכיביו השונים יש להכיר את הטמפרטורה המתאימה לכל סוג של יין. במובן מסויים קירור יין ״מכווץ״ אותו בעוד הגשתו בטמפרטורה גבוהה יותר ״מרחיבה״ אותו. קירור מדגיש חמיצות מחד אך מאידך גם טאנינים. טמפרטורה גבוהה תדגיש את האלכוהול שלו ומאידך תעלים את הארומות העדינות ותגרום לארומות הכבדות יותר לשלוט.


אינטואיציה פשוטה גורמת לכם לצנן יין לבן, ועדיין כמה קר? למה קר?


יינות לבנים ארומטיים

קרור מדגיש את הארומות הפרחוניות העדינות של יין לבן ונותן לנו תחושה קלילה ורעננה יותר. קרור יין יתאים לאופי של יינות לבנים ארומטיים שכן זהו סוד יתרונם, ארומטיות נעימה, רעננות המושתתת על חמיצות נעימה ואוורירית. הגישו בכוס קטנה יחסית ב-7-10 מעלות.


יינות לבנים מורכבים

יין לבן מורכב, אשר יושן בחביות עץ אלון ואשר יש לו משרע ארומות עשיר ומגוון יותר יהיה ״משותק״ בטמפרטורה קרה מידי, ועל כן אם היינו מגישים את כל היינות הלבנים באותה הטמפרטורה, היינו מקבלים מעט מאד מרב מימדיותו של יין לבן גדול. לכן ככל שעולה מורכבות היין וכשגופו מלא יותר, נגיש צונן אך לא קר מידי. הגישו בכוס רחבה יותר ב-10-13 מעלות

מן המפורסמות שמגישים יין אדום בטמפרטורת החדר. אבל חדר איפה? במוזמביק? באיסלנד? חדר באוגוסט? בדצמבר? כוונת המשורר היתה לומר להוציא ממרתף היין הישר אל השולחן בבית אירופי טיפוסי של המאה הקודמת קרי בסיב ה-18-20 מעלות. מאז הומצא המזגן ומאז אין לנו בבית מזווה קר לשמור אוכל בחושך וצינה איבדנו את ההבנה ולכן כדאי לנקוב כיום במספר.


יינות אדומים עדינים

יינות אלו כמו פינו נואר, גאמיי או ברברה הינם מעוטי טאנין וקלילי גוף ועל כן יצאים להם טמרטורה צוננת מעט שתגיש את הפירותיות והעדינות של היין. הגישו ב-13-16 מעלות


יינות אדומים עוצמתיים

יינות קברנה ומרלו, שיראז וכיוצ״ב זקוקים לטמפרטורה מעט גבוהה יותר על מנת שיגלו את הטפחיים המעניינים יותר שלהם. ארומות מורכבות שבקור אינן נגישות כלל לחך שלנו. מאידך מבנה הטאנין העוצמתי שלהם עשוי להיות מוקצן אם נגיש את היין קר מידי. הגישו ב-17-20 מעלות.

בארץ חמה כשלנו, יפה ההקפדה אף יותר ואני ממליץ תמיד להגזים מעט למטה.


קצת רעננות באיזורנו מעולם לא הרגה אף אחד.

14 צפיות0 תגובות