חיפוש

על יין ושכרות - לכבוד חג הפורים הקרב

ֿֿ


יין על אף סגולותיו הטובות, היווה תמיד גם פתח לסכנת ההשתכרות ועל כן היות והחודש נחגוג כולנו את חג הפורים, נקדיש כמה מילים לקשר שבין יין לשכרות.

עוד מימי קדם דאגו אנשי המוסר והחוק לטבוע מידה נכונה לשתייה, למען אכן ישמח יין לבב אנוש ולא חלילה יאבד צלם אנוש.


כיון שסף השכרות שונה בין אנשים שונים, צריכים היו חז"ל לקבוע גבול מומלץ לציבור ולצורך זה ניתן המשל הבא:

״כאשר עמד לנטוע נח את הכרם שלו, קבר השטן באדמה פגרי רחלה, ארי, קוף וחזיר והטיף דמיהם והשקה בהם אותו הכרם״. ומאז, כאשר שותה אדם כוס יין אחת דומה הוא לכבש, והוא נעשה תמים וענוג. כאשר שותה הוא שתי כוסות חש הוא בעל עזוז כאריה, בהגיעו לשלישית נעשה כקוף המשתטה ברבים. ובהגיעו לכוס רביעית, דומה הוא לחזיר המתפלש בביבי עצמו ומאבד צלם אנוש שבו.

המעניין הוא שגם כיום רופאים ממליצים על שתיית שתי כוסות יין ביום על מנת לקבל את נוגדני החימצון העוזרים נגד מחלות לב ועורקים.

התופעה שנודעה גם בשם ה׳פרדוקס הצרפתי׳ הראתה שהצרפתים על אף גבינותיהם עתירות השומן, נטו למות לאט יותר מכל עם אחר.

המחקר הסביר את הפרדוקס בקשר לצריכת היין האדום הקבועה של הצרפתים, ופרסום הדבר בארה״ב בתכנית הפופולרית 60 minutes היוותה סנסציה ושינתה לעד את הרגלי צריכת היין בעולם החדש בכלל ובארה״ב בפרט.

כך שלכאן או לכאן, אם לפי הוראת חז״ל, על מנת שנהיה חזקים כאריה, או לפי המלצת הרופאים כדי שליבנו ועורקינו יהיו מוגנים, מומלץ לשתות כל יום שתי כוסות של בריאות. אבל שתיה של יותר משתי כוסות מסוכנת כמעט כמו חלילה שלא לשתות בכלל... שתו במידה מיין טוב ותיהנו לחיים שמחים וארוכים. Cheers!

17 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול