חיפוש

שנה טובה


לקראת ראש השנה הקרב וברכתו הייחודית ״שנה טובה״ בואו נדבר רגע על מה זו ״שנה טובה״ בהקשר של יין. כמה פעמים נתקלים חובבי יין במשפטים כמו: שנת 1990 הייתה שנה נפלאה" או "אל תקנו יין משנת 91, זוהי שנה רעה במיוחד" למה מתכוונים אם כן, כשמגדירים את שנים כרעות או כמשובחות? מה הם התנאים של שנה "טובה"? מי קובע את זה? מדוע זה כל כך משמעותי באירופה ומעט פחות בארץ?


דרך שאלות אלו ננסה להאיר את אחת הסוגיות המעניינות ביותר בעולם היין – שנת הבציר. השנה הינה ללא ספק המרכיב ה״טבעי" ביותר, שכן כאן מתעלמים לרגע מכל מרכיב התלוי ביינן ובעשיית היין ובוחנים רק את המאפיינים האקלימיים בלבד. זהו המרכיב התורם, אמנם לעתים בדרך השלילה, לרבגוניות העצומה של יינות העולם. שנת הבציר מגדירה את משרע הארומות וסוג האיזון המקנה ליין את האופי הייחודי של השנה, וגורמת לכך שיהיו פרופילי התיישנות שונים בין בציר אחד למשנהו דבר אשר ישפיע על הבדלי המחירים האדירים לעתים בין שנים טובות לרעות.


אז מהו בציר טוב?

בציר נחשב טוב, כאשר תנאי האקלים מאפשרים לענבים להגיע להבשלה מיטבית, הרמונית ומלאה. בשנה כזו הענבים עשירים בסוכר, אך חומציותם עדיין טובה, צבעם מלא, מרכיביהם הארומטיים מרובים והם דלים במים. ענבים כאלו עשויים בטיפול מוקפד ביקב להפיק יין משובח ומורכב.

בהינתן זן ענבים מסוים, תנאי אקלים קרים מידי עשויים להוביל להיעדר הבשלה, לחוסר במרכיבי ארומה בפרי, לחומציות גבוהה במיוחד ולרמת סוכר נמוכה. בתנאי גשם מרובים אף ידוללו הענבים במים והם יחסרו הן חומצה והן סוכר. תנאים מעין אלו יפיקו יין דל אלכוהול, עני במרכיבי ארומה, מדולל וחסר איזון.

בהיפוך הדברים, תנאים חמים במיוחד עלולים להביא לרמת חמיצות נמוכה מאד, לארומות של פירות בשלים מאד ולעתים אף להבשלת יתר ולרקבונות. בתנאים אלו יווצר לרוב יין בלתי מאוזן, חסר חמיצות, ארומטי אמנם אך נעדר עידון וחן.ובכן, כמו במקרים רבים, האידיאל הוא העמק השווה; שנה לא חמה מדי ולא גשומה מדי, לא תת הבשלה ולא הבשלת יתר. תנאים טובים או אפילו אידיאליים אלו ייווצרו באורח מפתיע בשנים החורגות מן הנורמה באיזור. דהיינו בשנים הקרירות יותר של האזורים החמים, כמו 2011 הקרירה בישראל או לחילופין, בשנים המעט חמות יותר באיזורים קרים, כמו למשל 2009 בבורדו או 2010 בבורגון ועמק הרון. אז שתהיה לנו שנה טובה, בכל משמעות ובכל עניין. לחיים!

47 צפיות0 תגובות